Kto może zatrudnić nianię? Jakie są formalności związane z zatrudnieniem niani?
Kiedy potrzeba zmusza oboje rodziców do pójścia do pracy, trzeba pomyśleć o znalezieniu opieki do naszego dziecka. Sporo osób decyduje się na zatrudnienie niani. Z czym się to wiąże? Kto może zatrudnić nianię?
W naszym kraju zatrudnienie niani nie ma jeszcze aż tak precyzyjnie sformułowanych zasad, jak choćby w Wielkiej Brytanii, gdzie możemy wybierać pomiędzy childminderami (z licencją, zajmującymi się dziećmi przez min. 2 godziny dziennie), babysitterkami na wieczory, Au pairs, które mieszkają z rodziną czy nianią na etat.
Kto może zatrudnić nianię?
W Polsce zatrudnienie niani zazwyczaj wiąże się z podpisaniem umowy uaktywniającej, która dotyczy opieki nad dzieckiem powyżej 20 tygodnia życia. Zawierają ją dwie osoby fizyczne, więc ani rodzice, ani niania nie są zobowiązani do prowadzenia działalności gospodarczej. Rodzice zobowiązują się opłacać składki w ZUS, ale nie ciąży na nich obowiązek opłacania składek na podatek dochodowy. Opłaca go sama niania w rocznym rozliczeniu, traktując zarobki z opieki nad dzieckiem jako przychód z innych źródeł. Taka forma umowy jest bardzo wygodna dla obu stron i nie obarczona wieloma obostrzeniami.