Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

mar 18, 2021 przez

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

Odpieluchowanie dziecka to duży krok w jego rozwoju, a także ogromne ułatwienie dla rodziców, którzy mogą wreszcie pożegnać się z wiecznym problemem zabierania zapasu pieluszek na każdy wyjazd czy zmieniania pieluchy w środku centrum handlowego. Podpowiadamy jak odpieluchować dziecko w trzy dni!

1. Znajdź właściwy moment

Każde dziecko zdobywa nowe umiejętności we własnym tempie. Pamiętaj – jeśli Twoje dziecko nie jest gotowe na zrezygnowanie z pieluch, nie staraj się na siłę go odpieluchować. Skończy się to nie tylko płaczem i strachem młodej pociechy, ale również Twoją irytacją i zniechęceniem. Szacuje się, że między drugim a trzecim rokiem życia fizjologia dziecka pozwala na panowanie nad układem moczowym i wydalniczym. Dobrym momentem na odpieluchowanie dziecka będzie moment uzyskania przez niego większej samodzielności (np. pierwsze dni w żłobku lub przedszkolu).

2. Sprawdź jak dziecko przesypia noc

Zdecydowanie łatwiej jest odpieluchować dziecko w nocy – wystarczy podać mniej płynów przed spaniem, a w momencie przebudzenia się dziecka pokazać mu nocnik. Prawdopodobnie nasz zaspany potomek nie będzie czuł wielkiej niechęci do toalety i możliwe, że już za pierwszym razem załatwi swoją potrzebę do toalety. Jeśli jednak obawiasz się nietrzymania moczu w nocy, pod prześcieradło możesz włożyć specjalny podkład, który ochroni materac.

3. Pozwól uczyć się na błędach

Dzieci najlepiej i najskuteczniej uczą się poprzez doświadczenie. Jeśli wciąż będziesz biegać za dzieckiem z nocnikiem lub zakładać mu pieluchę przy każdej chęci załatwienia się ze strachu o nowe spodenki, z pewnością odpieluchowanie potrwa znacznie dłużej. Pokaż swojemu dziecku jak wygodne jest chodzenie bez pieluchy i pozwól na własnej skórze przekonać się co się stanie, gdy nie będzie korzystał z toalety. Choć uczucie z pewnością nie będzie najprzyjemniejsze, młody człowiek szybciej zrozumie, jak ważne jest korzystanie na czas z toalety, a także szybciej nauczy się czytać sygnały, które wysyła mu jego ciało.

Podobne

Tagi