Jak zatrudnić opiekunkę do dziecka. Jakie są kroki formalne, żeby zatrudnić nianię?

kwi 3, 2018 przez

Jak zatrudnić opiekunkę do dziecka. Jakie są kroki formalne, żeby zatrudnić nianię?

Znalezienie odpowiedniej opiekunki do naszej pociechy wcale nie jest zadaniem prostym. Warto zostawić sobie na to trochę więcej czasu, a nie szukać niani na ostatnią chwilę. A gdy ją już znajdziemy, co należy zrobić? W poniższym tekście przedstawimy kilka porad jak zatrudnić opiekunkę do dziecka?

Podstawą jest rozmowa. Kiedy potencjalna niania przejdzie pozytywnie rozmowę z nami i zobaczymy, że dobrze dogaduje się z maluchem od samego początku, można przejść do kwestii technicznych zatrudnienia. Nie są one specjalnie skomplikowane, a dają obu stronom poczucie bezpieczeństwa. Nianie zazwyczaj podpisują z rodzicami umowę uaktywniającą, czyli taką którą mogą zawrzeć dwie osoby fizyczne i stosuje się do niej przepisy o umowach zlecenie.

Jak zatrudnić opiekunkę do dziecka – formalności

Rodzice w ramach zatrudnienia niani zobowiązują się do zgłoszenia pracownika oraz opłacania stosownych składek w ZUS. Nie ciąży za to na nich obowiązek opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Musi go rozliczyć sama niania w zeznaniu rocznym lub zdecydować się na wpłatę miesięcznych zaliczek do stosownego Urzędu Skarbowego.