Energetyczna pasza, która zapobiega kwasicy żwacza? Postaw na wysłodki buraczane!
Suszone wysłodki zawierają około 90% suchej masy i wyróżniają się nie tylko wysoką smakowitością, ale są również łatwe w podawaniu na stół paszowy i w magazynowaniu. Jeśli jesteś hodowcą, a w szczególności zajmujesz się produkcją mleka, koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł i sięgnąć po praktyczne i sprawdzone wiadomości na temat wysłodków buraczanych suchych!
Wysłodki buraczane suche – dlaczego są paszą bezpieczną dla zdrowia i mlekopędną?
Wysłodki, o których mowa są paszą wysokoenergetyczną. Wysoki poziom energii zapewniają węglowodany, a właściwie pektyny. Pektyny są dobrze trawione w żwaczu: fermentacja jest powolna i nie wpływa niekorzystnie na pH żwacza. Dzięki temu, że środowisko żwacza jest utrzymane na odpowiednim poziomie nie dochodzi do częstej w przypadku krów mlecznych, kwasicy. Ponadto, przyjazne i zbilansowane środowisko żwacza przekłada się na ostateczny efekt hodowli – mleko jest cenione przez nabywców ze względu na delikatny smak, a skarmianie wysłodkami obniża też znacząco poziom mocznika w mleku. Wysłodki buraczane suche są paszą bezpieczną, ponieważ standaryzacja produkcji wysłodków jest obecnie normą – wszyscy producenci stosują podobne technologie i podlegają ścisłym kontrolom, której jednym z zadań jest zbadanie poziomu niepożądanych substancji.
Wysłodki – pasza objętościowa czy treściwa?
Ważne jest to, abyśmy pamiętali, że wysłodki buraczane w zetknięciu z wilgotnym środowiskiem żwacza zwiększają swoją objętość. Wobec czego z punktu widzenia funkcjonowaniu w żwaczu, wysłodki będą paszą objętościową. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę czynnik wysokoenergetyczny, pasza ta z powodzeniem może zostać uznana za paszę treściwą. Jeśli nie wiesz, jak skarmiać zwierzęta, wiedz, że powinieneś łączyć wysłodki z:
- sianem
- paszami treściwymi
Jeżeli właśnie stosujesz taką dietę dla krów mlecznych, możesz podawać nawet około 7 kg. wysłodków dziennie w przeliczeniu na jedną sztukę. Jeśli wysłodki są główną paszą ( może skarmiasz nią zwierzęta sezonowo ) wówczas nie powinieneś przekraczać dziennych dawek na poziomie 3-4 kg.
Przechowywanie, magazynowanie i cena wysłodków buraczanych suchych
Zakup wysłodków nie jest związany z kampanią cukrowniczą, dlatego możesz je kupić przez okrągły rok. Jeśli chodzi o cenę, to nie jest ona wygórowana i nie podlega dużym wahaniom. Buraki są rodzimym produktem, co znacznie obniża koszty produkcji. Wahania cenowe mogą się pojawić wówczas, gdy tegoroczne lub zeszłoroczne zbiory nie przyniosły spodziewanych efektów, a masa buraka jest niska. Im niższa masa buraków, tym wyższa cena wysłodków.
Wysłodki buraczane suszone
są łatwe w przechowywaniu i magazynowaniu, ale jeśli nie chcesz z jakichś powodów gromadzić paszy, pamiętaj, że masz dostęp do niej przez cały rok.
Podsumowanie
Wysłodki buraczane suche wyróżniają się dużą smakowitością ( zwierzęta przy okazji zjadają mniej smakowite pasze ) i wysokoenergetyczną. Zapobiega kwasicy żwacza i podnosi walory smakowe produktów mlecznych, a także korzystnie wpływa na wydajność stada.