Kreatywność dziecka – tego nie rób, jeśli chcesz ją wspierać

kwi 20, 2021 przez

Kreatywność dziecka – tego nie rób, jeśli chcesz ją wspierać

Kreatywność dziecka

Dzieci są z reguły bardzo kreatywne, co często może być powodem frustracji rodziców. Mała pociecha może bowiem zadawać dużo męczących pytań, wpadać na pomysły, które niekoniecznie są dla niej bezpieczne. Nie warto jednak zabijać tej kreatywności, należy ją wspierać, dbając przy tym o bezpieczny rozwój dziecka.

Zabijanie kreatywności dziecka

Kreatywność jest potrzebna zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Warto wiec skutecznie ją wspierać. Dziecko musi mieć możliwość kreatywnego myślenia, rozwiązywania zadań. w jaki sposób skutecznie zabić kreatywność dziecka? Jest na to kilka sposobów, które mniej lub bardziej świadomie stosują rodzice:
1. Zbywanie pytań – ilość i rodzaj pytań, które zadają dzieci jest często przytłaczająca. Każdy rodzic to zna i doskonale rozumie. Zadawanie pytań jest dobre – pokaż to swojemu dziecku i ćwicz cierpliwość.
2. Podawanie gotowych rozwiązań jak na tacy – dziecko ma z czymś problem? Pozwól mu na jego samodzielne, kreatywne rozwiązanie. Nie rób wszystkiego za dziecko.
3. Wyręczanie dziecka – tutaj podobnie jak w poprzednim punkcie. Pozwól dziecku być samodzielnym, dbając oczywiście również o jego bezpieczeństwo.
4. Jeśli coś jest głupie, ale działa, oznacza to, że wcale nie jest głupie – nie należy brać tego dosłownie, ale warto zauważyć sens. Jeśli dziecko robi coś w sposób niezbyt popularny, ale ostatecznie rozwiązanie działa, pozwól mu na to.
5. Kupowanie gotowych zabawek – niektóre zabawki można wykonać samodzielnie, uczysz w ten sposób kreatywności dziecka. Pokój wypełniony gotowcami ze sklepu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zakończenie

Nie warto zabijać kreatywności dziecka, ma to negatywny wpływ na jego rozwój. Jeśli chcesz, aby twoja pociecha wyrosła na samodzielnego dorosłego człowieka, wspieraj jego kreatywność, nie zabijaj jej. Oczywiście należy pamiętać o tym, że zdrowie i bezpieczeństwo dziecka są najważniejsze. Zadbaj również o to, ale jednocześnie pozwól mu na kreatywne działanie.

 

Podobne

Tagi